13-05-2016 Noc Muzeów – Wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

      Możliwość komentowania 13-05-2016 Noc Muzeów – Wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została wyłączona

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie kulturalne, które na stałe zagościło w kalendarzu Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum, w edycji 2016 zaprezentowaliśmy w Dużym Hangarze wystawę części posiadanych militariów.

Ekspozycja broni została podzielona na okresy historyczne i rozwojowe.
Krótka (pistolety i rewolwery) umieszczone w gablotach w kolejności: Broń czarnoprochowa, rewolwery z „dzikiego zachodu”, broń II wojenna, powojenna, współczesna oraz broń dedykowana do sportu strzeleckiego.
Broń długa (karabiny i  strzelby) rozmieszczono na kratownicy wg podobnego schematu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się broń współczesna dostępna „do ręki”. Wystawiony był zmodyfikowany, bogato wyposażony karabin wsparcia M14 oraz radomski karabinek AKMS. Ten drugi u starszych odwiedzających nasze stoisko przywoływał wspomnienia z odbytej służby wojskowej. Młodszym kojarzył się z niezwykle popularnym w grach komputerowych „Akaczem”. Do dyspozycji był także 2-go wojenny Sten – brytyjski pistolet maszynowy. Broń konspiracyjnie produkowana w Polsce, będąca na wyposażeniu oddziałów partyzanckich i powstańczych. Zwiedzający mogli osobiście się przekonać jak dana broń leży w dłoni, czy też pozować z nią do zdjęć.

Po raz pierwszy nasze manekiny zostały użyte w roli cywilnych strzelców sportowych. Pierwszy z nich stał się strzelcem karabinowym ISSF (konkurencje olimpijskie). Ubrany w kurtkę strzelecką z pasem i rękawicą trzymał karabinek sportowy Suhl KK-150. Drugi zabezpieczony ochronnikami słuchu oraz okularami, przedstawiał strzelca pistoletowego IPSC. Ubrany w koszulkę naszego kolegi, pas IPSC z ładownicami, na którym zawieszony był pistolet Tanfoglio.

Olbrzymie zainteresowanie budził zaprezentowany przez jednego z członków stowarzyszenia pojazd wojskowy M151A2 z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2HB. Właściciel bardzo szczegółowo opowiadał zainteresowanym o detalach dotyczących tej wspaniałej konstrukcji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Kolejną galerię przygotował jeszcze jeden z kolegów.

 

Próba lądowania repliki RWD-5 na starym pasie przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Więcej o naszej wystawie także w Gazecie Krakowskiej.