22 Finał WOŚP

      Brak komentarzy do 22 Finał WOŚP

W dniu 12 stycznia 2014 roku nasze Stowarzyszenie wzięło udział w 22. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Postanowiliśmy włączyć się w działalność charytatywną WOŚP organizując wystawę w olkuskim sztabie Orkiestry mieszczącym się w Miejskim Ośrodku Kultury oraz wystawiając umundurowany i uzbrojony „patrol”, który prowadził kwestę na ulicach Olkusza. Do współpracy zaprosiliśmy zaprzyjaźnione Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych z Wisły. Dzięki temu nasza ekspozycja stała się o wiele ciekawsza i bogatsza dla zwiedzających. Był to swego rodzaju ciąg tematyczny obejmujący historię, sprzęt, umundurowanie i uzbrojenie polskich jednostek specjalnych, zarówno to historyczne, jak i współczesne. Dodatkowo można było zobaczyć broń sportową i czarnoprochową.

Część wystawy zorganizowana przez Muzeum Spadochroniarstwa urządzona była w konwencji leśnego obozu „specjalsów” z 56. kompanii specjalnej. W gąszczu prawdziwych choinek i pniaków (zdobytych przez naszą nieocenioną Agę w olkuskim Nadleśnictwie) rozbito namiot z peleryn zwiadowcy, którego strzegły manekiny w eksperymentalnych wzorach umundurowania specjalnego testowanego w kompaniach specjalnych. Elementami tak zainscenizowanego obozu były środki łączności radiowej, spadochrony, zasobniki transportowe, emblematy i oznaki, elementy umundurowania związane z dziejami polskich wojsk powietrznodesantowych, w większości o unikalnej wartości. Kontynuacją tego fragmentu ekspozycji była przygotowana przez nasze Stowarzyszenie wystawa broni. Na stole dostępnym dla zwiedzających zaprezentowaliśmy broń pozbawioną cech bojowych i repliki: karabinu maszynowego Diegtiariewa (DP), pistoletów maszynowych Sten i Thompson, przekrój karabinu Mosina, karabin szturmowy HK G36, które każdy mógł wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć. Była to duża frajda nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, którzy broń tą znali z filmów lub książek. Teraz mieli okazję jej dotknąć, przymierzyć, oddać suchy strzał.
Nasz sprzęt wystawowy powiększył się o dwa, specjalnie przystosowane do „noszenia” ciężkiego (a nawet bardzo ciężkiego), wojskowego ekwipunku, manekiny wykonane wg. pomysłu PilotaHN, które zostały odziane w mundury, hełmy, kamizelki i oporządzenie używane przez polskich żołnierzy pełniących służbę w misjach zagranicznych. Współcześnie wykorzystywane hełmy zapełniły także witrynę usytuowaną obok ekspozytora. Na samym ekspozytorze miejsce znalazły głównie modyfikacje karabinka AR-15: M16, M4 w różnych wersjach wyposażenia wraz z magazynkami i kolimatorami. Poniżej na stole ustawiono karabinek M14, a w gablocie obok umieszczono elementy osobistego wyposażenia żołnierza Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Odrębne miejsce poświęcono broni służbowej: MAG-95, CZ-75, P-83, P-64, PM-63 oraz sportowej: IŻ-35M, Ruger Mk.II, Walther GSP Tanfoglio, Bersa Thunder. Wśród nich znalazł się także historyczny rarytas – polski pistolet Vis. Broń czarnoprochowa została zaprezentowana w nieco skromniejszym zakresie niż zwykle, a reprezentowała je m.in: strzelba skałkowa Indian Trade Musket kal. .62, francuski pistolet pojedynkowy kal. .40, rewolwer Rogers&Spencer kal. .44, pistolet kieszonkowy Derringera, a także kunsztownie zdobiony „kowbojski” pas do rewolweru Colt .45. Nie zabrakło również gabloty w całości poświęconej pistoletom Glock i akcesoriom do nich. Najciekawszym eksponatem spośród nich był konwertor RONI izraelskiej firmy CAA Tactical, pozwalający przekształcić Glocka 17 w „karabinek” z kolbą z zapasowym magazynkiem, chwytem przednim i szynami montażowymi na akcesoria. Kolejna gablota zawierała wspomniane akcesoria: optoelektronikę – celowniki kolimatorowe, optyczne, laserowe, oświetlenie taktyczne.
Nasza ekspozycja wzbudzała duże zainteresowanie zwiedzających, dla wielu z nich była okazją do pierwszego kontaktu z bronią palną oraz zapoznania się z jej rozwojem od czasów „Dzikiego Zachodu” po współczesność. Część osób bardziej zainteresowanych tematem pytała o szczegóły techniczne prezentowanych egzemplarzy oraz drogę do uzyskania pozwolenia na broń. Z całą pewnością inicjatywa podjęta przez nas w Olkuszu okazała się bardzo trafiona, pozwoliła nam zdobyć kolejne doświadczenia w organizacji tego typu imprez, nawiązać szerszą współpracę z innymi pasjonatami munduru i broni (Muzeum Spadochroniarstwa), pokazać na szerszym forum pozytywne aspekty kolekcjonerstwa broni i strzelectwa, a przede wszystkim włączyć się w akcję charytatywną WOŚP.

Tomek

Galeria zdjęć z tej wystawy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *